KURBAĞALI DERE KAYIP ARAMA ÇALIŞMALARI
KADIKÖY BELEDİYESİ KENTSEL ARAMA KURTARMA TAKIMI
OPERASYON RAPORU
 
 
 
 
KONU : 08-09 Haziran 2010 tarihinde İstanbul genelinde yağış miktarının fazla olması sonucunda Kadıköy İlçesinde meydana gelen su taşkınlarına müdahale.
 
OLAY ÖZETİ :
 
08 Haziran 2010 saat 21:10 ‘da BAK-Kadıköy takım lideri Hakan Özdemir’ e gelen telefon doğrultusunda Kadıköy Belediyesi Fen İşleri Müdürü ile temasa geçilmiş ve Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü A.Şule YARDIM’ ın emirleri ile harekete geçilmiştir. Saat 21:14 te başlatılan alarm zinciri sonucunda BAK-Kadıköy takım üyelerinin Yumurtacı Abdibey Caddesinde bulunan çalışma biriminde toplanmaları istenmiştir. Alana ilk önce saat 21:25 de Takım Lideri Hakan Özdemir gelmiş ve hazırlıklara başlamıştır. Verilen alarm sonucunda 17 takım üyesi yaklaşık 60 dakikalık süreçte toplanma alanına ulaşmıştır. Fen İşleri Müdürü Murat Arslan ile yapılan görüşme sonucunda toplanma bölgesine ilk gelen takım üyelerinden Mustafa COŞKUN, Ali Asgar SİVRİKAYA, Fırat KARAASLAN, Malik DURMAZ, Erdem DÖNMEZ, Bilal YILMAZ, Onur UNAT ve Mazhar ÖZKAN saat 21:45’ de çıkış yapmıştır. Mustafa COŞKUN liderliğindeki ekip Murat Bey’le telsiz irtibatına geçtikten sonra bodrum katlarını su bastığı bildirilen Hızırbey Caddesi No: 179,181,183 e müdahaleye gitmişlerdir. Saat 23:30 da toplanma merkezinde Hakan ÖZDEMİR ve Ahmet TÜZÜN çalışma yapan ekibin yanına çıkış yapmış ve 10 dakika içerisinde ekip ile buluşmuştur. 09 Haziran 2010 saat 02:30’ a kadar süren çalışmalar sonucunda üç apartmanında bodrum katındaki sular boşlatılmış ve 02:45 de toplanma alanı olan BAK-Kadıköy çalışma birimine geri dönülmüştür. Takımdan bir nöbetçi ekip alanda bırakılarak ger kalan ekip üyeleri dinlenmeye çekilmiştir.
09 HAZİRAN 2010 sabahı yağmurun tekrar şiddetlenmesi sonucunda Yumurtacı Abdi bey deresi taşmış ve bir çok yer su altında kalmıştır. Telsiz anonslarında Zabıta 2 ‘ nin Salı pazarı kenarında araçlarda mahsur kalanların olduğu bilgi alındıktan sonra saat 09: 25 de toplanma alanından Hakan ÖZDEMİR liderliğinde, Mustafa COŞKUN, Seyfullah DENİZ, Bayram ERGÜL, Ali Asgar Sivrikaya, Fırat KARAASLAN ve Sabri ERSOY olay yerine çıkış yapmıştır. Yolların kapalı olması nedeniyle olay yeri yakın olmasına rağmen yaklaşık 10 dakikalık bir süreçte alan varılmış ve Salıpazarı önündeki köprünün ve derenin Kadıköy istikametine göre sol tarafında kalan dere boyu caddesi ve devamındaki 2 sokağın sular altında kaldığı görülmüştür. Araçta mahsur kalan çocuğa ilk olarak Mustafa COŞKUN VE Bayram ERGÜL ulaşmış ve İtfaiye ekiplerini de alana yönlendirmişleridir. Daha sonrasında ekibin geri kalanlarında olay yerine ulaşmış ve itfaiye ekipleri ile yapılan ortak çalışma sonucunda yaklaşık yarım saat sonra mahsur kalan çocuk kurtarılmıştır. Olay yerinde Fen İşleri ve Zabıta Müdürleri ile temasa geçilmiş ve daha sonrasından alandan ayrılmak için yola çıkılmıştır. Yola çıktıktan yaklaşık 5 dakika sonra merkezde kalan arkadaşlarımızdan dereye bir şahsın düştüğü bilgisi alınmış ama alandan uzakta bulunduğumuz için merkeze dönüş yapılmıştır. Saat 13:30 da Fen İşleri Müdürü Murat ASLAN telefon ile ekibimizle irtibata geçmiş ve merkez binadan bir motopomp alarak Fenerbahçe Mah. Hasan Kamil Sporel sokakta su basan evlere yardıma gitmemizi bildirmiştir. Bir önceki gece sabah kadar nöbet bekleyen ekip dinlenmeye geçmiş ve olay yerine Hakan ÖZDEMİR, Mustafa COŞKUN, Ahmet TÜZÜN, Ahmet SARPDAĞ ve Murat YILMAZ hareket etmiştir. Temizlik işleri müdürlüğünden Ali ÖZÜLKÜ’ NÜN talebi doğrultusunda ekip üyesi BAYRAM ERGÜL Yumurtacı Abdi Bey deresinin kenarında ekiplere engel olan telleri kesmek için alana bırakılmıştır.
Göreve çıkan ekipler merkez binadan aldıkları motopomp ile olay yerinde Zabıta Amiri Mehmet ÇIPLAK ile buluşmuş ve yapılan durum değerlendirmesi sonucunda alanda en uygun yere motopomp’ u kurmuştur. Kurulan motopomp’ un çalışması için yaklaşık 1 sat uğraşılmış ve Ulaşım Hizmetleri müdürlüğünden yetkili kişiler ile yapılan görüşme sonrasında motopomp’un arızalı olduğu kanısına varılmıştır. Arızal
ı motopomp Kadıköy itfaiyesine götürülmüş ve onlar tarafından da tamir edilemediği için merkez binaya geri bırakılmıştır.
Yapılan görüşmeler sonucunda yeni bir motopomp alınmış ve olay yerine geri dönülmüştür. Yeni motopomp alan kurulmuş ve binalardaki sular tahliye edilmeye başlanmıştır. Saat 17:00 civarında Fen İşleri Müdürlüğünden Cemil KAYA olay yerine gelmiş ve yeni bir motopomp getirmiştir. İki motopomp ile yapılan çalışma sonucunda saat 18: 10 da binadaki tüm su tahliye edilmiştir. Fen işleri ekipleri ile Dere boyu caddesinde buluşulmuş daha sonra araçtaki motopomplardan biri merkez binaya bırakılmıştır. Saat 18:45 de BAK-Kadıköy çalışma birimine geri dönülmüştür. Fen İşleri Müdürü Murat bey ile yapılan görüşme sonucunda saat 24:00 kadar alanda kalınması gerektiği bildirildi. Müdürümüz A.Şule YARDIM ile yapılan görüşme sonucunda alanda 24:00 kadar kalacağımız konusunda emirleri alınmıştır. Saat 24:00 de tüm ekip üyeleri BAK-Kadıköy çalışma biriminden ayrılmıştır.
 
Anasayfa | Hakkımızda | Basında BAK | Faaliyetlerimiz | Operasyonlar
Eğitimler | Videolar | Fotoğraflar | Duyurular | İletişim